Nie od razu Fort IV zbudowano. Są na ten temat różne kwity...

Awatar użytkownika
Nelishia
Admin
Admin
Reakcje:
Jestem: Fajna :)
Kontakt:

Nie od razu Fort IV zbudowano. Są na ten temat różne kwity...

Post by Nelishia » 21 wrz 2018, 12:53

Fort przy ulicy Chrobrego 86 w Toruniu ma za sobą burzliwe dzieje. Wiosną 1927 roku swój tragiczny finał miała tu jedna z największych afer szpiegowskich II RP. Na terenie pruskiej warowni zostali rozstrzelani dwaj zdrajcy: Piontek i Urbaniak. Dziś jest to jednak jeden z najlepiej zachowanych i z pewnością najlepiej utrzymanych fortów zewnętrznego pierścienia toruńskiej twierdzy. Jako jedyny jest w pełni dostosowany do zwiedzania, opowieści o tym, jak powstawał, będzie więc można posłuchać w komfortowych warunkach.

O forcie i publikacji opowiedzą jej autorzy, uczestnicy spotkania zapewne będą mogli połączyć teorię z praktyką, zwiedzając zbudowany w latach 1878-1884 obiekt.

- Mało kto wie, że fort był podczas budowy testowany przy okazji zorganizowanej w 1882 roku gry wojennej - mówi Lech Narębski.

Mało kto wie również, że Fort IV jest na tle wszystkich obiektów fortecznych w Polsce budowlą bardzo wyjątkową. Jak dotąd, podróż do fortecznych korzeni sprawia badaczom duże problemy. W polskich i niemieckich archiwach, z których zasobów korzystają autorzy toruńskiego Atlasu, zachowało się bardzo niewiele dokumentów dotyczących powstawania poszczególnych obiektów.

- Archiwalia dotyczące budowy Fortu IV są tymczasem niezwykle bogate - mówi Lech Narębski. - Pokazują całą logistykę procesu inwestycyjnego: wykupy gruntów, kontrakty z wykonawcami, korespondencję z nimi. To nieprawdopodobnie bogaty materiał.

W Toruniu i Berlinie zachowało się do naszych czasów sporo planów warowni oraz dokumentów dotyczących jej przebudowy prowadzonej praktycznie do wybuchu pierwszej wojny światowej.

https://nowosci.com.pl/nie-od-razu-fort ... r/10820922

Ciekawe :)
,,Ja wolę być ostatni, zamiast zostać na przedzie, przynajmniej nie muszę się wciąż oglądać za siebie. Blisko słońca na niebie, według własnej elipsy podróżują moje plany, słowa i myśli.''