Jak wpływają na nas inni

Awatar użytkownika
Nelishia
Admin
Admin
Reakcje:
Jestem: Fajna :)
Kontakt:

Jak wpływają na nas inni

Post by Nelishia » 14 wrz 2018, 11:42

Psychologia społeczna zajmuje się - wspomnianym już wcześniej - wpływem społecznym, czyli działaniem innych ludzi na jednostkę: na jej myśli, uczucia i zachowania, czyli wszystkie elementy postawy. Działanie innych może być przed jednostkę uświadomione lub też nie. Inni ludzie również mogą wywierać na nas wpływ świadomie - np. manipulacja lub też nieświadomie. Istnieje wiele przejawów działania wpływu społecznego. Jednym z nich jest naśladowanie innych, będące mechanizmem uczenia się. Z modelowaniem zachowań mamy między innymi do czynienia w parze rodzic-dziecko. Kolejny przejaw istnienia wpływu to posłuszeństwo wobec innych, zwłaszcza tych, którzy są dla nas autorytetami. W związku z tym, że posiadają oni nad nami władzę, wywierają na nas wpływ, np. w parze wykładowca-student, pracodawca-pracownik, itp. Kolejny przejaw to mechanizm konformizmu, czyli upodabniania swojego zachowania lub przejmowania zdania innych, konformizm może być świadomy lub nie. Psychologia społeczna dogłębnie bada też postawy, w tym wszystkie ich elementy (myśli, uczucia i zachowania) oraz mechanizmy z nimi związane. Ta gałąź psychologii interesuje się źródłami postaw, sposobami ich zmiany, w tym pojęciem dysonansu poznawczego. Obejmuje on uczucie nieprzyjemnego napięcia, które pojawia się podczas niezgodności dwóch elementów postawy społecznej, np. gdy zachowujemy się niezgodnie z naszymi przekonaniami. Kolejny obszar zainteresowania psychologii społecznej to grupa społeczna, co wyraźnie wskazuje za powiązania z socjologią. W tej sferze psychologię społeczną interesuje tzw. proces grupowy, czyli dynamika zmian, jakie zachodzą w grupie, w tym zmian w obrębie jej struktury, kształtowaniem się ról grupowych, wyłanianiem przywódcy. Istotnymi zagadnieniami są też komunikacja w grupie oraz konflikty grupowe.

Kolejnym, istotnym obszarem działania psychologii społecznej jest socjalizacja, czyli proces nabywania norm i wartości, jakie obowiązują w społeczeństwie. Oczywiście trwa ona przez całe życie ale wyjątkowo dynamicznie rozwija się w czasie, kiedy wchodzimy w nowe role i grupy społeczne. Istotne role w procesie socjalizacji pełna znaczące dla nas jednostki: rodzice, nauczyciele, później oczywiście rówieśnicy, partner życiowy. Ważną funkcje przypisuje się więc zarówno rodzinie, jak i szkole czy miejscu pracy oraz instytucjom, np. Kościołowi. Psychologia społeczna bada proces socjalizacji, jego uwarunkowania i przebieg. Zajmuje się także wszelkimi objawami niedostosowania, bada ich przyczyny i skutki, np. nieprawidłowe oddziaływania środowiska, zaniedbanie, itp.

https://www.edukuj.pl/psychologia-spole ... -inni.html

Czyli wywieraja na nas jakis wplyw osoby, z ktorymi spedzamy czas. Ciekawe, od czego zalezy ilosc tego wplywu <mysli>
,,Ja wolę być ostatni, zamiast zostać na przedzie, przynajmniej nie muszę się wciąż oglądać za siebie. Blisko słońca na niebie, według własnej elipsy podróżują moje plany, słowa i myśli.''

poldas
User
User
Reakcje:
Jestem: Taki se.
Re: Jak wpływają na nas inni

Post by poldas » 14 wrz 2018, 21:40

Od orgazmu.

Awatar użytkownika
Nelishia
Admin
Admin
Reakcje:
Jestem: Fajna :)
Kontakt:

Re: Jak wpływają na nas inni

Post by Nelishia » 15 wrz 2018, 10:13

Hah :-D
,,Ja wolę być ostatni, zamiast zostać na przedzie, przynajmniej nie muszę się wciąż oglądać za siebie. Blisko słońca na niebie, według własnej elipsy podróżują moje plany, słowa i myśli.''

ODPOWIEDZ