Ból Psychogenny

Awatar użytkownika
pix07
User
User
Posty: 290
Rejestracja: 07 wrz 2018, 22:22
Jestem: ekscentryczny
Gender:
Zodiac:

Ból Psychogenny

Post autor: pix07 » 27 wrz 2018, 13:25

Ból psychogenny nie jest oznaką żadnej choroby psychicznej, ani nie jest objawem wskazującym na prawdę patologii organicznej. Jest to raczej zestaw bolesnych uczuć związanych z typem struktury mentalnej człowieka - astenicznej, hipochondrycznej, depresyjnej.

Ból wywołany czynnikiem neurotycznym jest rodzajem kompensacji, reakcją na różne okoliczności psychoemocjonalne, sytuacje i nie jest związany z funkcjonalnym uszkodzeniem narządów lub układów. Uraz psychiczny, ostry lub depresyjny, przejawia się poprzez lęk, strach, a częściej chroniczne bóle głowy, ból pleców i ból brzucha.

W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10) ból psychogenny lub neurotyczny definiowany jest w ten sposób:

F45.4 - oporne zaburzenie bólu somatycznego

Przyczyny
Objawy
Leczenie
Zapobieganie
Przyczyny bólu psychogennego
Etiologia, przyczyny bólu psychogennego były badane w niewystarczającym stopniu, ale są jednoznacznie oparte na polu psychologicznym, ponieważ mają wyraźny związek przyczynowo-skutkowy między objawem bólu a nieświadomą, dodatkową korzyścią. Jednym z najbardziej oczywistych powodów jest ból jako sposób na utratę uwagi i sympatii, które w inny sposób, według pacjenta, nie mogą być przyciągane.

Przyczyny bólu psychogennego można podzielić na dwie kategorie: wewnętrzną i zewnętrzną:

Wewnętrzne - wrodzone lub nabyte cechy, właściwości reagowania na stresy psychoemocjonalne, zdarzenia negatywne, związki. Metody reakcji najczęściej powstają we wczesnym dzieciństwie, później regulowany układ limbiczny, tworzenie siatkowate (ośrodki podkorowe).
Przyczyny zewnętrzne - mikrospołeczność, która tworzy emocjonalny składnik osoby, nawyki behawioralne, umiejętności przenoszone z dzieciństwa na dorosłość. Jedną z przyczyn zewnętrznych może być tak zwana rygorystyczna edukacja (ścisłe ramy), w której dowolna manifestacja emocji, reakcja jest zabroniona.
Wyróżnia się następujące główne przyczyny bólu psychogennego:

Sfera psychodynamiczna. Ból traktowany jest jako sposób na zwracanie uwagi, troskę, miłość, przy pomocy skarg na ból można uniknąć kary, kary lub zrekompensować poczucie winy za pomyłkę, winę. Czynnik ten powstaje we wczesnym dzieciństwie i jest utrwalony w dzieciństwie
Mechanizmem ochrony jest represja, zastąpienie, przemieszczenie. Nieświadomie osoba identyfikuje się z istotnym obiektem dla niego i dosłownie bardziej razem z nim.
Czynnik wzmocnienia bólu, który otrzymuje zachętę w postaci opieki, ale może zmniejszyć intensywność w przypadku zaniedbania lub kary. Współzależny kompleks bólu - promowanie bólu może rozwijać się przez wiele lat.
Czynnik komunikacji międzyludzkiej, relacje, gdy ból jest środkiem manipulacji i rodzajem drugorzędnej korzyści dla pacjenta.
Czynnik związany z funkcjonowaniem układu nerwowego i stanem neurologicznym osoby, gdy stres wywołuje zmianę w ogólnym krążeniu, procesy metaboliczne, ciśnienie krwi. Konsekwencja - podrażnienie receptorów bólowych i powstawanie zmian reaktywnych, które są progiem dla centralnego aparatu mózgu. Tak więc strach, afekt towarzyszy skurczom naczyniowym i mięśniowym, prowokując ból.
Objawy bólu psychogennego
Obraz kliniczny zespołów bólu somatycznego jest bardzo podobny do symptomatologii patologii organicznych, ponieważ struktury psychiczne często wspierają, a nawet prowokują chemię organiczną. Jednym z typowych objawów różnicowych jest niezdolność do zatrzymania bólu przy pomocy standardowych schematów terapeutycznych, ponadto ból psychogenny można leczyć za pomocą leków przeciwdepresyjnych.

Główne objawy bólu psychogennego:
Wielokrotna, powtarzalna i zmieniająca się lokalizacja bólu przez sześć miesięcy. Cel, potwierdzony ankietami, fizyczną przyczyną bólu nie jest.
Ból ma inny charakter, może być ból, rysowanie, ostry, skurcze, pieczenie. Ból zmienia intensywność, a lokalizacja, niezależnie od przyjmowanego leku, również nie zależy od czasu trwania leków ani od napromieniowania bólu.
Bólowi psychogennemu zwykle towarzyszy stan uciskany, drażliwość, depresja.
Ból nie jest hamowany przez leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, ale może ustępować pod wpływem korzystnych czynników psycho-emocjonalnych.
Ból jest anamniestycznie związany ze stresującą sytuacją, konfliktem, problemem społecznym.
Osoba cierpiąca na ból psychogenny nieustannie zmienia lekarzy, ma sceptyczne nastawienie do medycyny i brak zaufania do jej umiejętności.
Objawy bólu psychicznego można wykryć w każdym narządzie lub układzie, ale częściej pacjenci skarżą się na bóle brzucha, głowy, często psychogenezy objawiają się swędzeniem skóry.

W sensie diagnostycznym typowe są zaburzenia związane z bólem somatycznym:

Całe ciało boli, cała głowa, noga, plecy, brzuch, to znaczy, nie ma jasnej lokalizacji strefy bólu, wydaje się, że ciągle migruje.
Brak efektu leczenia.
Bizarreness w opisywaniu subiektywnych odczuć ze strony pacjenta.
Wielość stanów kryzysowych.
Demonstracyjne cechy osobowości pacjenta.
Psychogenne bóle głowy
Jednym z najbardziej typowych bólów neurotycznych jest napięciowy ból głowy.

Psychogenne bóle głowy są wywoływane przez stres, traumatyczną sytuację, stan depresyjny. Obraz kliniczny takiego bólu nie jest swoisty, jednak w praktyce klinicznej występuje dość wyraźne zróżnicowanie - napięciowy ból głowy i ból związany ze stanem lękowym lub hipochondrycznym. Najczęściej pacjenci cierpią na neurotyczny ból przez długi czas i skonsultować się z lekarzem, gdy wszystkie niezależne zabiegi zostały już wypróbowane i nie przynoszą ulgi. Takie działania tylko pogłębiają stan pacjenta, ponieważ stanowią trwałe przekonanie o niemożności wyzdrowienia i wywołują lęk przed rozwojem nieistniejącej choroby.

Psychogenne bóle głowy mogą być uciążliwe, bolesne, napadowe, często trudno jest określić ich lokalizację, ale rzadko są one jednostronne. Może to być znak różniczkowy, odróżniający psychogeny od prawdziwej migreny, która ma jednostronny, pulsujący charakter.

Co do zasady, nerwicowe bóle głowy cierpi wrażliwi ludzie niespokojny i nieufny początkowo ich empatia, emocje, z różnych powodów nie mogą znaleźć zwolnić zewnątrz, przejawiający się w postaci bólu. Ponadto elementarne przeciążenia fizyczne lub psychiczne, chroniczne zmęczenie mogą być również czynnikami wywołującymi ból psychogenny.

Rozpoznanie neurotycznych bólów głowy jest trudne, przede wszystkim należy wykluczyć organiczne patologie i traumę, w tym ukryte. Główną metodą diagnostyczną jest długie wywiady, wywiad lekarski, w tym rodziny, społeczne, łączące się z terapeutów, neurologów i badania metod fizycznych, które często ujawniają przewlekłe napięcie mięśni szyi i głowy.

Ból psychogenny w jamie brzusznej
Ból brzucha lub bóle brzucha najczęściej zdiagnozowano u pacjentów z demonstracyjnym typem osobowości. Bóle psychogenne w jamie brzusznej przejawiają się w skurczach, kolce, IBS (zespół jelita drażliwego). Również typowe dla bóle brzucha, kardiospasm, przewlekłe wymioty. Bóle psychogenne w jamie brzusznej są często diagnozowane u pacjentów z anoreksją, dla których ból jest przyczyną i argumentem za rezygnacją z jedzenia.

Wśród czynników, które wywołują ból psychogenny w jamie brzusznej, przewodzi psychotrauma, najczęściej otrzymywana we wczesnym dzieciństwie. Z biegiem czasu dziecko jest przyzwyczajone do demonstracyjnego zwracania uwagi na swoją osobowość w ten sposób, osoba dorosła już nieświadomie reaguje z bólem brzucha na konflikty społeczne, problemy w zespole, rodzinę. Pomimo demonstratywności i egocentryzmu, taka osoba jest niezwykle podejrzliwa, lękliwa i bardzo wrażliwa na manifestację uwagi, troskę.

Rozpoznanie abominencji w przeciwieństwie do psychogennych bólów głowy jest prostsze, ponieważ brak patologii organicznych jest ustalany dość szybko i wyraźnie za pomocą USG, FGD i badań laboratoryjnych.

Leczenie psychogennego bólu głowy
Ból neurotyczny, w tym ból głowy, nie jest poważną chorobą wymagającą leczenia szpitalnego, jednak pomimo wszelkich nieszkodliwości leczenie psychogennych bólów głowy jest długim i trudnym procesem.

Z wyjątkiem organicznych zmian w mózgu i innych patologii, lekarz może przepisać leki związane z grupą leków psychotropowych, antydepresantów, ośrodkowych związków mielorelaxantów i dodatkowych metod. Skuteczność procedur fizjoterapeutycznych nie została udowodniona, chociaż ich zastosowanie może przyspieszyć powrót do zdrowia. Dobry wynik zapewnia akupunktura, terapia manualna, jeśli u pacjenta rozpoznano napięciowy ból głowy, który nie jest związany z czynnikiem psychoemotionalnym.

Leczenie bólu głowy psychogenne obejmuje również długi przebieg psychoterapii, co najmniej sześć miesięcy, podczas których pacjent nadal brał leki przeciwdepresyjne, nauka Prima autogenny treningowy, relaks i samoregulacji. Dobre wyniki uzyskuje się stosując technikę ciała zorientowanej psychoterapii, gdy nieprzereagowane i tłumione uczucia, emocje, zaciśnięta w organizmie w postaci bloków mięśniowych są usuwane, a osoba odczuwa wyraźną ulgę.

Leczenie bólu psychogennego w jamie brzusznej
Jeśli lekarz wyklucza patologię jamy brzusznej za pomocą środków diagnostycznych, leczenie bólu psychogennego w jamie brzusznej polega na takich działaniach:

Powołanie leków przeciwdepresyjnych (fluoksetyna, amitryptylina, prozac, paroksetyna lub inne).
Cel mieloreaksantów.
Leki usuwające nadwrażliwość to najnowsza generacja leków przeciwhistaminowych.
Refleksoterapia igłowa, mająca na celu zmniejszenie napięcia mięśniowego.
Długi kurs psychoterapii, z wykorzystaniem technik hipnotycznych. Skuteczna terapia behawioralna, metoda ciała.
Trening autogeniczny, techniki relaksacyjne.
W leczeniu bólu psychogennego w jamie brzusznej należy przestrzegać schematu leczenia i odwiedzać sesje psychoterapeutyczne. Niezależnie od tego, czy ból ustąpi, czy nie, pacjent musi ukończyć zalecany przebieg, aby stworzyć model zachowania kompensacyjnego, aby utrwalić zdolność kontrolowania wrażeń i kontrolować emocje na poziomie odruchu.

Ważne jest również ukończenie procesu leczenia, co jest rzadkością, ponieważ pacjenci, którzy czują ulgę, przestają odwiedzać lekarza, sądząc, że leczenie bólu psychogennego w jamie brzusznej dobiegło końca. Koniec terapii może być stabilną remisją trwającą co najmniej 3 miesiące. Należy zauważyć, że pacjenci cierpiący na bóle brzucha mogą mieć nawroty związane z inną stresującą sytuacją. W takim przypadku kurs zostanie wznowiony i powtórzony w całości.

Zapobieganie bólom psychogennym
Oczywiście główna profilaktyka bólu psychogennego powinna rozpocząć się na długo przed porodem, gdy matka płoduje płód. Jeśli warunki dla kobiety w ciąży są adaptacyjne i korzystne, dziecko rozwija odpowiedni układ nerwowy, a dalsza profilaktyka to pozytywne środowisko rodzinne i rozsądne wychowanie.

Praktycznie wszystkie czynniki wywołujące psychogenię wiążą się z okresem dzieciństwa. Oczywiście, neurotyczny składnikiem psychogenne bóle mogą być skorygowane na etapie dorastania i jako dorosły, ale procesy te są trudne do trwać bardzo długo i towarzyszy pewnego oporu ze strony dążenie pacjenta w celu zachowania ich nieświadome przyrost wtórny.

Zapobieganie bólowi psychogennemu może również składać się z prostych reguł, z których wielu jest obeznanych, ale niewielu stosuje się do nich:

Przestrzeganie norm i zasad zdrowego stylu życia, odrzucenie złych nawyków.
Aktywność motoryczna, ćwiczenia, fitness, gimnastyka.
Badanie i regularne stosowanie w praktyce technik relaksacyjnych, psychicznego rozładunku, technik antystresowych.
Terminowe odwoływanie się do lekarza z oznakami złego samopoczucia, nawyku przechodzenia lub odbywania regularnych wizyt lekarskich.
Jeśli dana osoba zachowuje pozytywny pogląd na otaczającą go rzeczywistość, nauczy się reagować na zmieniające się okoliczności i emocjonalnie wyrażać emocje, przysłowie "wszystkie choroby od nerwów" nie będzie miało najmniejszego związku z nim.

https://pl.iliveok.com/health/bol-psych ... 15959.html
Tam i tu dzień po dniu. ::slonce::

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość